Hitre povezave
PROJEKTI
VIDEO/ARHIV
ŠOLA
SERVIS
   
/ domov / o nas / publikacije / knjižnica / DIVA / ENGLISH  

 

A) PROJEKTI
Brez žebljev in podstavkov
Studio 6
Razstave
Raziskave
Koprodukcije, partnerstva
in sodelovanja


B) VIDEO/ARHIV
Postaja DIVA
  Prakse arhiviranja
  Videodokument
  Videospotting
  Artservisova zbirka
  Internet Portfolio

C) ŠOLA
Svet umetnosti
Knjižnica

D) SERVIS
Artservis
ArtsLink
Evrokultura
Kulturna stična točka (CCP)
Stična točka ALF v Sloveniji

Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85
Fax: +386 (0)1 430 06 29
e-mail: info[at]scca-ljubljana.si

Vizitka

Okrožnica SCCA
dodaj e-naslov / Arhiv
SODELOVANJA:
GAMA, Gateway to Archives of Media Art
GAMA

(Gateway to Archives of
Media Art)
On-AiR
(platforma za mobilnost umetnikov)
VideoLectures.net
(baza videopredavanj)
ČLANSTVO:
Asociacija
(društvo NVO in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture)
CAE
(Culture Action Europe)
ALF
(Anna Lindh Foundation)
IKT
(International Association of Curators of Contemporary Art)
InSEEcp
(Informal SEE Network of Cultural Portals)
On-the-Move
(informacijska mreža za mobilnost v kulturi)
Kulturna četrt Tabor
(društvo organizacij ljubljanske soseske Tabor)

SCCA-Ljubljana sodeluje na
D-0 ARK Underground

Bienale sodobne umetnosti

Maj 2011, Konjic, Bosna in Hercegovina

Spremljevalni program
September 2010-maj 2011, Sarajevo, Beograd, Banja Luka, Mostar, Ljubljana in Konjic

Bienale D-0 ARK Konjic

SCCA–Ljubljana je kot ena od partnerskih organizacij vstopil v projekt bienala sodobne umetnosti D-0 ARK Underground v Konjicu (Bosna in Hercegovina), ki se bo odprl konec maja leta 2011, medtem ko se bo bogat spremljevalni program začel odvijati januarja 2011.

SCCA–Ljubljana (Barbara Borčić, Saša Nabergoj, svetovalki pri projektu, in Miha Colner, koordinator projekta) je vključen v zasnovo in izvedbo pomembnega dela spremljevalnega programa, predavanj in predstavitev posameznih kulturnih sredin in umetniških prizorišč 11 držav na širšem območju Balkana. Izbrani strokovnjaki bodo na samostojnih predavanjih predstavili razvoj umetniške produkcije po letu 1990 in specifike posameznih kulturnih prostorov, ki so se vzpostavili v odvisnosti od širšega družbenega in političnega konteksta. Predavanja strokovnjakov iz Albanije, Bolgarije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Grčije, Hrvaške, Makedonije, Romunije, Slovenije, Srbije in Turčije se bodo odvijala skozi šest dvodnevnih seans – z dvema predstavitvama na posamezen dogodek – v mestih na prostoru bivše Jugoslavije. Predavanja in predstavitve se bodo odvijali v Sarajevu, Beogradu, Banja Luki, Mostarju, Ljubljani in Konjicu.

V Sarajevu in Konjicu se je 10. in 11. junija 2010 odvijal prvi razširjeni sestanek partnerskih organizacij in strokovnih sodelavcev tega prihajajočega dogodka, kjer so bile zastavljene in predstavljene smernice in samo osrednje prizorišče prireditve. Bienale sodobne umetnosti D-0 ARK Underground se bo odvijal v prostorih podzemnega atomskega bunkerja, ki ga je jugoslovanska vlada v popolni tajnosti gradila med letoma 1953 in 1979 za primer jedrskega napada, vendar v hrib vdolbeni bunker ni bil nikdar uporabljen. Minimalistično opremljeno zaklonišče, ki meri 6.500 kvadratnih metrov, predstavlja nekakšno časovno kapsulo, ki je kljub nemirni novejši zgodovini tega prostora ostala popolnoma nedotaknjena. Objekt ARK (atomska ratna komanda) je tako že sam po sebi pomemben element kulturne dediščine tega prostora, v katerega bodo z vsem potrebnim spoštovanjem intervenirali povabljeni umetniki.

Bienale sodobne umetnosti D-0 ARK Underground v Konjicu namerava vzpostaviti platformo za sodobno umetnost v tovrstni bienalni obliki, ki je zrasla na tradiciji jugoslovanske Dokumente, ki se je odvijala v Sarajevu v letih 1987 in 1989.

Na novinarski konferenci v prostorih podzemnega bunkerja v Konjicu sta organizatorja bienala, Edo in Sandra Hozić, dva izmed selektorjev razstavnega dela bienala, Branko Dimitrijević in Petar Čuković, Borka Pavičević iz Centra za kulturno dekontaminacijo v Beogradu in Barbara Borčić iz SCCA–Ljubljana predstavili projekt in odprli diskusijo za širšo novinarsko in strokovno javnost. Predstavljeni so bili načrti za t.i. preddogodke, spremljevalni program in osrednji razstavni del bienala, ki ga bosta zastavila selektorja Branko Dimitrijević iz Muzeja sodobne umetnosti Beograd in Petar Čuković iz Narodnega muzeja v Cetinju.

Vsi sodelujoči so poudarili pomembnost spremljevalnega programa, ki bo služil tudi kot najava celotne prireditve, že vnaprej razglašene za kulturni dogodek Evrope v letu 2011. Izpostavili so pomembnost diskutiranja o različnih zgodovinah umetnosti v državah, ki ne predstavljajo centrov moči in kjer je umetnostno prizorišče podrejeno in prilagojeno širšim družbenim, ekonomskim in političnim specifikam. To pa je v veliki meri zgodba večine sodelujočih držav t.i. širše balkanske regije.

Miha Colner

Sestanek v Konjicu Sestanek v Konjicu

Sestanek v Konjicu Sestanek v Konjicu

Sestanek v Konjicu Sestanek v Konjicu

Več o bienalu in organizacijski ekipi: www.bijenale.ba

[Objavljeno: 22. 6. 2010]

 

 

 
Fokus

Ob nekem času,
na nekem mestu

(iz video arhiva
Postaja DIVA)

Noč kratkih filmov:
21. 12. 2017, ob 22.30

Slovenska kinoteka
Vstop prost!

Iskanje
Zgodilo se je

Meditacije
tajvanskega videa

1. 8. 2017
Projektna soba SCCA

Novosti v knjižnici SCCA

Strokovna literatura
o sodobni umetnosti

Fokus: kuratorske prakse, video in novi mediji

Sledite SCCA-Ljubljana
Facebook  Twitter  Vimeo  Wikipedia

 


Zavod SCCA-Ljubljana
, Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana,
Tel.: +386 (0)1 431 83 85, Fax: +386 (0)1 430 06 29 e-mail: info@scca-ljubljana.si