Hitre povezave
PROJEKTI
VIDEO/ARHIV
ŠOLA
SERVIS
   
/ domov / o nas / publikacije / knjižnica / DIVA / ENGLISH  

 

A) PROJEKTI
Brez žebljev in podstavkov
Studio 6
Razstave
Raziskave
Koprodukcije, partnerstva
in sodelovanja


B) VIDEO/ARHIV
Postaja DIVA
  Prakse arhiviranja
  Videodokument
  Videospotting
  Artservisova zbirka
  Internet Portfolio

C) ŠOLA
Svet umetnosti
Knjižnica

D) SERVIS
Artservis
ArtsLink
Evrokultura
Kulturna stična točka (CCP)
Stična točka ALF v Sloveniji

Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85
Fax: +386 (0)1 430 06 29
e-mail: info[at]scca-ljubljana.si

Vizitka

Okrožnica SCCA
dodaj e-naslov / Arhiv
SODELOVANJA:
GAMA, Gateway to Archives of Media Art
GAMA

(Gateway to Archives of
Media Art)
On-AiR
(platforma za mobilnost umetnikov)
VideoLectures.net
(baza videopredavanj)
ČLANSTVO:
Asociacija
(društvo NVO in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture)
CAE
(Culture Action Europe)
ALF
(Anna Lindh Foundation)
IKT
(International Association of Curators of Contemporary Art)
InSEEcp
(Informal SEE Network of Cultural Portals)
On-the-Move
(informacijska mreža za mobilnost v kulturi)
Kulturna četrt Tabor
(društvo organizacij ljubljanske soseske Tabor)

Retrospektiva filmov Eme Kugler
Postaja DIVA predstavlja
serija predvajanj s pogovori 

Kino Udarnik
Grajski trg 1, 2000 Maribor

Četrtek, 30. september 2010, ob 19. uri
Projekciji video filma Homo Erectus bo sledil pogovor med režiserko Emo Kugler in kritičarko Mojco Kumerdej, pri katerem bosta sodelovali tudi Barbara Borčić in Ida Hiršenfelder.

Četrtek, 7. oktober, ob 18. uri
Ponovitev projekcije

V sodelovanju s Kinom Udarnik bo Zavod SCCA-Ljubljana enkrat mesečno pripravil program predstavitve arhivskega materiala iz arhiva Postaja DIVA v okviru programa AV/čas: časovni horizonti avdiovizualne umetnosti. V Kinu Udarnik bomo predstavljali video dela daljšega formata, ki so formalno, žanrsko, kontekstualno in vsebinsko primerna za predvajanje v kinomatografskem formatu.

Serijo predvajanj bomo začeli z retrospektivo video filmov Eme Kugler in sicer s predvajanjem filma Homo Erectus iz leta 2000, za katerega je avtorica prejela številne nagrade: nagrado Vesna na Festivalu slovenskega filma v Portorožu, nagrado Gold Remi na festivalu World Fest Huston in na new nagrado za najboljši eksperimentalni film na newyorškem festivalu neodvisnega filma. V naslednjih mesecih bomo predvajali tudi ostala avtoričina dela Hydra (1993), Obiskovalec (1995), Tajga (1996), Postaja 25 (1997), Menhir (1999), Fantom (2003), Le Grand Macabre (2005) in Za konec časa (2009). Prvo predvajanje bo pospremil pogovor z avtorico, ki ga bo vodila poznavalka njenih del, teoretičarka, pisateljica in novinarka Mojca Kumerdej.

Ema Kugler: Homo Erectus, produkcija ZANK, 2000, 43’ 28’’

Ema Kugler, Homo Erectus

"Homo Erectus je film brez besed. Samo glasba in podobe. Ema Kugler o gibajočih podobah pravi: "So kot temačen, nadrealističen ples slehernika z njegovo lastno smrtjo. Vse te podobe sem videla. Prihajale so iz teme moje podzavesti, se naselile vame, me obsedale." (vir: Filmski sklad RS)
V filmu so nanizane podobe, ki ob spremljevalni glasbi dajejo vtis neskončnega, božanskega in nas posrkajo v brezno, iz katerega se ne moremo vrniti. Podobe nas privedejo do meja našega bivanja in nas ovijejo v temo nezavednega, v neizbežno pozabo. V filmu ni besed in govora, prisotna je le glasba in podobe, zgodba pa je kljub temu jasno razvidna. Podobe so neme priče človekove vpetosti v svet avtomatizma - birokracije in avtoritete - boga in vladarja, ki vodita v nesmiselne vojne, pobijanje in smrt. Posameznik / posameznika sta nemočna ujetnika teh silnic.

"Umetnica, ki s svojim delom dokazuje, da je celostna umetnina ultimativni umetniški izraz. V njenih delih je napetost med življenjem in smrtjo inscenirana do skoraj otipljive prezence. Čutno jo doživljamo na performansih v ogromnih izpraznjenih in podhlajenih industrijskih halah, tovarnah, kamnolomih ali na projekcijah v popolni temi, napolnjeni z zvokom ali/in podobami, ki so ušle vsakršnim žanrskim opredelitvam. Doživljanje njenih dogodkov v nas pusti čutne odtise, ki se nam kot podobe prikazujejo v pravih pomenih te besede. Prikazujejo se nam kot prikazni še dolgo potem, ko smo se sposobni spomniti kraja in časa, ko so se v nas naselile - v speče sanje ali sanjarjenje s široko odprtimi očmi. Ema Kugler je mojstrica prikazni." (Jurij Krpan, obrazložitev nagrade Prešernovega sklada, 2008)

Vstopnina 2 evra.  

V tem tednu poteka tudi retrospektiva Eme Kugler v Ljubljani, ki jo pripravlja Zavod Atol v sodelovanju s Slovensko Kinoteko.

Več informacij:

Postaja Diva je spletni in fizični arhiv video umetnosti, ki ga SCCA-Ljubljana razvija od leta 2005 z namenom raziskovanja, dokumentiranja in arhiviranja video in medijske umetnosti. V Kinu Udarnik bodo na ogled retrospektive posameznih avtorjev in tematski oz. žanrski izbori, zlasti video filma in dokumentarnega videa. S projekcijami bomo predstavljali izvirne avdiovizualne produkcije domačih avtorjev, spremljali pa jih bodo pogovori z umetniki in umetnicami.

Zavod Udarnik Maribor, mestni center umetnosti
Udarnik kot novi neodvisni center kulturne produkcije ponuja kakovostno alternativo trenutno prevladujoči pop-kulturni produkciji in odpira vrata številnim lokalnim in mednarodnim umetnikom. S svojim širokim spektrom raznovrstne kulturne ponudbe in povezovanjem med posameznimi smermi omogoča nastanek popolnoma novih idej in del. Udarnik želi povezati neodvisno kulturno v Mariboru in v ta kulturni prostor prinesti nove kulturne vsebine, ustvarjanje in manifestacijo ustvarjenega pa približati vsakdanjim potrebam ljudi.
Več :http://zavodudarnik.wordpress.com/

Za povabilo in sodelovanje se zahvaljujemo Kinu Udarnik, Marku Orniku in Mojci Kumerdej.

Program Zavoda SCCA-Ljubljana podpirata MOL, Oddelek za kulturo in Ministrstvo za kulturo RS.

[Objavljeno: 24. 9. 2010]

 

 

 
Fokus

Ob nekem času,
na nekem mestu

(iz video arhiva
Postaja DIVA)

Noč kratkih filmov:
21. 12. 2017, ob 22.30

Slovenska kinoteka
Vstop prost!

Iskanje
Zgodilo se je

Meditacije
tajvanskega videa

1. 8. 2017
Projektna soba SCCA

Novosti v knjižnici SCCA

Strokovna literatura
o sodobni umetnosti

Fokus: kuratorske prakse, video in novi mediji

Sledite SCCA-Ljubljana
Facebook  Twitter  Vimeo  Wikipedia

 


Zavod SCCA-Ljubljana
, Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana,
Tel.: +386 (0)1 431 83 85, Fax: +386 (0)1 430 06 29 e-mail: info@scca-ljubljana.si