SODELOVANJA: GAMA
(Gateway to Archives of Media Art)
On-AiR
(platforma za mobilnost umetnikov) VideoLectures.net
(baza videopredavanj)
ČLANSTVO: Asociacija
(društvo NVOin samostojnih ustvarjalcev na področju kulture) CAE
(Culture Action Europe) ALF
(Anna Lindh Foundation) IKT
(International Association of Curators of Contemporary Art) InSEEcp
(Informal SEE Network of Cultural Portals) On-the-Move
(informacijska mreža za mobilnost v kulturi) Kulturna četrt Tabor
(društvo organizacij ljubljanske soseske Tabor)
Saša Nabergoj na TEDx Maribor: Velike in male revolucije
Serija predavanj
Torek, 25. januar 2011
Druga gimnazija Maribor, Trg Miloša Zidanška 1, Maribor
Obveščamo vas o sodelovanju Saše Nabergoj, vodje šole za sodobno umetnost Svet umetnosti.
TEDx je skupek lokalno in samostojno organiziranih dogodkov, ki širijo poslanstvo konference TED: "Ideje, ki jih je vredno širiti". Program je osnovan tako, da skupnostim, organizacijam in posameznikom nudi priložnost, da na lokalnem nivoju spodbujajo dialog s pomočjo kratkih, skrbno pripravljenih govorov.
Januarske mariborske edicije Tedx Velike in male revolucije se bo udeležila tudi Saša Nabergoj s predavanjem Hvalnica lenobi, ki bo zagovarjalo pravico do lenobe in postavilo zahtevo po redefiniranju pomena (pretežno negativne konotacije) te besede. V svetu in svetu umetnosti.
"Pravijo, da naj bi bilo polje umetnosti še edino preostalo polje svobode, kjer lahko danes mislimo alternativo. Kazimir Malević, ruski avantgardist, umetnik, ki je verjel, da lahko umetnost aktivno spreminja svet, je pred osemdesetimi leti napisal: 'Ljudje se bojijo lenobe in preganjajo vse, ki jo sprejemajo. To se vedno zgodi zato, ker nihče ne razume, da je lenoba resnica; bila je označena za mati vseh pregreh, v resnici pa je mati življenja. Socializem je prinesel osvobajanje v nezavedno, a prezira lenobo, ne da bi se zavedal, da je lenoba to stanje omogočila; v svoji norosti, sin označi mamo za mati vseh pregreh in noče umakniti oznake; v svojem kratkem zapisu želim umakniti oznako sramote z lenobe in jo proglasiti za mati popolnosti.' Mladen Stilinović, hrvaški prvak druge avantgarde, je pred petnajstimi leti začel svoj "manifest" z: 'Zakaj umetnost na zahodu ne obstaja? Ker umetniki ne znajo biti leni,' in ga končal deklarativno: ni umetnosti brez lenobe!'
Saša Nabergoj deluje kot kustosinja, piska, urednica in predavateljica na področju sodobne umetnosti. Končala je študij umetnostne zgodovine na Univerzi v Ljubljani. Je pomočnica direktorice SCCA, Zavoda za sodobno umetnost–Ljubljana, neprofitne produkcijske, raziskovalne in izobraževalne organizacije, ki producira, spodbuja in posreduje inovativne umetniške in interpretativne prakse ter jih mednarodno povezuje. Ustvarjalce in uporabnike sodobne umetnosti (umetnike, kustose, teoretike, kritike, javnosti) opremlja z znanji, orodji in spretnostmi za emancipirano in reflektirano delovanje v svetu umetnosti.
Vodi Svet umetnosti, šolo za kustose in kritike sodobne umetnosti, ki je edini program v Sloveniji in širši regiji srednje, vzhodne in južne Evrope namenjen praktičnemu in teoretičnemu izobraževanju na področju sodobne umetnosti. Je članica mednarodnega združenja umetnostnih kritikov AICA (International Association of Art Critics, Pariz) in mednarodnega združenja kustosov sodobne umetnosti IKT (International Association of Curators of Contemporary Art, Amsterdam).
Mati dveh predšolskih deklic. Navdušena kolesarka, popotnica na kolesu, obetavna (a premalo disciplinirana) tekačica. Rada kuha, bere leposlovje, osvaja planinske vrhove, igra tarok in se druži s prijatelji.