Hitre povezave
PROJEKTI
VIDEO/ARHIV
ŠOLA
SERVIS
   
/ domov / o nas / publikacije / knjižnica / DIVA / ENGLISH  

 

A) PROJEKTI
Brez žebljev in podstavkov
Studio 6
Razstave
Raziskave
Koprodukcije, partnerstva
in sodelovanja


B) VIDEO/ARHIV
Postaja DIVA
  Prakse arhiviranja
  Videodokument
  Videospotting
  Artservisova zbirka
  Internet Portfolio

C) ŠOLA
Svet umetnosti
Knjižnica

D) SERVIS
Artservis
ArtsLink
Evrokultura
Kulturna stična točka (CCP)
Stična točka ALF v Sloveniji

Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85
Fax: +386 (0)1 430 06 29
e-mail: info[at]scca-ljubljana.si

Vizitka

Okrožnica SCCA
dodaj e-naslov / Arhiv
SODELOVANJA:
GAMA, Gateway to Archives of Media Art
GAMA

(Gateway to Archives of
Media Art)
On-AiR
(platforma za mobilnost umetnikov)
VideoLectures.net
(baza videopredavanj)
ČLANSTVO:
Asociacija
(društvo NVO in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture)
CAE
(Culture Action Europe)
ALF
(Anna Lindh Foundation)
IKT
(International Association of Curators of Contemporary Art)
InSEEcp
(Informal SEE Network of Cultural Portals)
On-the-Move
(informacijska mreža za mobilnost v kulturi)
Kulturna četrt Tabor
(društvo organizacij ljubljanske soseske Tabor)

Postaja DIVAPostaja DIVA
Video projekcija Maje Smrekar
v Atenah

Mednarodni festival digitalne umetnosti in novih medijev, Atene

18.-20. 5. 2012

Athens Video Art Festival

V okviru osme edicije mednarodnega festival digitalne umetnosti in novih medijev v Atenah se bo kot del programa predstavljanja zgodovine medijske umetnosti predstavil tudi portal GAMA – Gateway to Archives of Media Art, ki združuje osem evropskih video arhivov in predstavlja več kot 10.000 video del. Platformo bo predstavila kustosinja Eva Kozma iz madžarskega centra za kulturo in komunikacijo – C3 iz Budimpešte. Po predavanju bo publiki prikazala izbor osmih del iz arhivov. Postajo DIVA bo predstavil video Repeating Coincidence (Ponavljajoče naključje) umetnice Maje Smrekar iz leta 2009.

Maja Smrekar, Repeating Coincidence
Maja Smrekar, Repeating Coincidence, 2009 (izsek iz videa)

Glavno vlogo v videu igra plesalka, ki je umeščena v medijsko okolje z razlitimi nasičenimi barvami, kakor da je zaprta v medijski zid. Hitrost in lomljenje podobe predstavlja plesalkino živčno gibanje po prostoru, ki ustvarja čustveno napetost. Zvok Boruta Savskega še dodatno okrepi razdrobljeno in živčno gibanje ter določa vizualne koordinate. Celotna zvočna in vizualna podoba je nasičena, repetitivna in razdrobljena, sestavljena iz nešteto zrezanih sličic oz. frejmov. Glavni namen videa je, da bi z uporabo formalnega video jezika in tehničnih intervencij proizvedel močan čustven impulz in hkrati napravil kritiko medijske realnosti.

Video je rezultat improvizacij Maje Smrekar in Boruta Savskega v Cirkulaciji 2. Portretira notranje stanje duha med klavstrofobičnim napadom. Govori o čustvenem potovanju v stanje stiske, prikazuje akutno ankcioznost in panični napad. Podobe so vzete iz filma Flash Dance, ki je do skrajnosti manipuliran, razrezan na nešteto delov, programiran v programu za VJje Resolume, obdelan s filtri, montiran, ponovno filtriran in montiran. Umetnica se večinoma ukvarja z medijskimi umetniškimi deli in kompleksnimi kulturno-antropološkimi situacijami, v video delih pa se večinoma nanaša na podobe iz pop kulture, ki jih reinterpretira in razkriva njihov izpraznjen konstrukt.

Maja SmrekarMaja Smrekar (1978, Slovenija) je diplomirala iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani leta 2005. Trenutno končuje magisterij na Oddelku za nove medije. Njen osrednji interes je fenomenologija percepcije, ki jo je sprva začela raziskovati kot prostorski fenomen z obdelavo video projekcije v živo. Pri tem je sodelovala s številnimi drugimi umetniki, da bi zasnovala interaktivne zvočno-vizualne projekte. Njeno osrednje umetniško področje je intermedijska umetnost. Med drugim zadnjih pet let sodeluje z Galerijo Kapelica in tudi zadnji dve leti z Zavodom Aksioma. V produkciji teh dveh institucij je realizirala projekte, v katerih je raziskovala fenomen frekvence z biološko povratno zanko in telmatično prezenco v odnosu do telesa, zasebnosti in (inter)subjektivne percepcije prostora. V zadnjih dveh letih je razvijala projekte v polju bioumetnosti, pri katerih se je osredotočila na žive organizme. Leta 2010 je organizirala Mednarodni festival HAIP10 / Next Nature, ki je povezoval interdisciplinarni dialog in sodelovalne etike med znanstveniki in umetniki. Festival se je odvijal v multimedijskem centru Kiberpipa v Ljubljani, kjer je dve leti tudi oblikovala umetniški program. Maja Smrekar živi in dela v Ljubljani.

Povezave:

[Objavljeno: 13. 5. 2012]

 

 

 
Fokus

Ob nekem času,
na nekem mestu

(iz video arhiva
Postaja DIVA)

Noč kratkih filmov:
21. 12. 2017, ob 22.30

Slovenska kinoteka
Vstop prost!

Iskanje
Zgodilo se je

Meditacije
tajvanskega videa

1. 8. 2017
Projektna soba SCCA

Novosti v knjižnici SCCA

Strokovna literatura
o sodobni umetnosti

Fokus: kuratorske prakse, video in novi mediji

Sledite SCCA-Ljubljana
Facebook  Twitter  Vimeo  Wikipedia

 


Zavod SCCA-Ljubljana
, Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana,
Tel.: +386 (0)1 431 83 85, Fax: +386 (0)1 430 06 29 e-mail: info@scca-ljubljana.si