Hitre povezave
PROJEKTI
VIDEO/ARHIV
ŠOLA
SERVIS
   
/ domov / o nas / publikacije / knjižnica / DIVA / ENGLISH  

 

A) PROJEKTI
Brez žebljev in podstavkov
Studio 6
Razstave
Raziskave
Koprodukcije, partnerstva
in sodelovanja


B) VIDEO/ARHIV
Postaja DIVA
  Prakse arhiviranja
  Videodokument
  Videospotting
  Artservisova zbirka
  Internet Portfolio

C) ŠOLA
Svet umetnosti
Knjižnica

D) SERVIS
Artservis
ArtsLink
Evrokultura
Kulturna stična točka (CCP)
Stična točka ALF v Sloveniji

Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85
Fax: +386 (0)1 430 06 29
e-mail: info[at]scca-ljubljana.si

Vizitka

Okrožnica SCCA
dodaj e-naslov / Arhiv
SODELOVANJA:
GAMA, Gateway to Archives of Media Art
GAMA

(Gateway to Archives of
Media Art)
On-AiR
(platforma za mobilnost umetnikov)
VideoLectures.net
(baza videopredavanj)
ČLANSTVO:
Asociacija
(društvo NVO in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture)
CAE
(Culture Action Europe)
ALF
(Anna Lindh Foundation)
IKT
(International Association of Curators of Contemporary Art)
InSEEcp
(Informal SEE Network of Cultural Portals)
On-the-Move
(informacijska mreža za mobilnost v kulturi)
Kulturna četrt Tabor
(društvo organizacij ljubljanske soseske Tabor)

Aktivnosti sodelavcev
KOLEKTIVA: Izbrana video dela
Nočne videoprojekcije

12. 7.–8. 8. 2012, vsako noč od 21. ure dalje
Nočna izložba Centralne postaje, Koroška cesta 5, Maribor
Otvoritev: četrtek, 12. 7. 2012, ob 21. uri

Obveščamo vas o sodelovanju skupine KOLEKTIVA, katere članica je Vesna Bukovec, skrbnica spletnih strani SCCA-Ljubljana.

Skupina KOLEKTIVA, v okviru katere sodelujeta še Lada Cerar in Metka Zupanič, se predstavlja v okviru Video modula Centralne postaje v Mariboru.

Predvajali se bodo naslednji videi:

  • First Impression (Na prvi pogled), 12.–21. 7. 2012
  • Hiteti ali biti temeljit?, 22.–31. 7. 2012
  • Special Place in the City – Graz (Posebni prostori v mestu – Gradec), 1.–8. 8. 2012

First Impression (Na prvi pogled)
2004, 9', brez zvoka
12.–21. 7. 2012

KOLEKTIVA, First Impression

Video je nastal na povabilo umetniške skupine Yolk iz Nottinghama. Umetnice so nam ponudile možnost javne projekcije v mestu Nottingham, ki je z Ljubljano pobrateno mesto. Prosile so nas, naj meščanom Nottinghama predstavimo meščane Ljubljane.
V videu smo obravnavale stereotipno dojemanje drugega. Po mnenju psihologov si človek ustvari notranjo sliko o drugem človeku v prvih dveh urah po tem, ko osebo prvič vidi. Na skrivaj smo snemale ljudi, ki so na pomladni dan sedeli na Prešernovem spomeniku v Ljubljani. Vsaka od nas si je zapisala svoje prve vtise o opazovanih ljudeh. Prijateljico smo prosile, da jih je (po istih kriterijih) intervjuvala, tako smo dobile tudi njihove resnične izjave. V videu se prepletajo štiri različne identitete teh ljudi: ena resnična in tri namišljene.

First Impression na portalu Vimeo

--

Hiteti ali biti temeljit?
2004, 3' 25''
22.–31. 7. 2012

KOLEKTIVA, Hiteti ali biti temeljit?

Projekt je nastal na rezidenčnem bivanju v Nottinghamu.
V eni izmed glavnih ulic znotraj območja za pešce, v centru Nottinghama, smo na zid nalepile plakat z vprašanjem v slovenskem jeziku: Hiteti ali biti temeljit?
Vsako besedo smo predstavile tudi s fonetičnim zapisom in angleškim prevodom. Možnih prevodov posamezne besede je več in omogočajo rahle spremembe v pomenu. Vprašanja ni mogoče dobesedno prevesti, različni možni prevodi posameznih besed pa puščajo odprto možnost, da si ljudje sami ustvarijo svoj prevod.
Video prikazuje naključne mimoidoče, ki skušajo prebrati slovenske besede. Z akcijo smo angleško govoreče za trenutek prestavile iz dominantnega položaja, ki ga imajo kot govorci najbolj razširjenega svetovnega jezika, in jih postavile v položaj nekoga, ki se trudi pravilno izgovoriti besede v tujem jeziku.

Hiteti ali biti temeljit? na portalu Vimeo

--

Special Place in the City – Graz (Posebni prostori v mestu – Gradec)
2006, 38'
1.–8. 8. 2012

KOLEKTIVA, Special Place in the City - Graz

Video je del projekta, ki je nastal na umetniški rezidenci v avstrijskem Gradcu. Izbrane prebivalce smo prosile, da nam predstavijo svoj poseben prostor v mestu in povejo njegovo zgodbo. Posamezne lokacije so bile na samostojni razstavi v Gradcu predstavljene na več načinov: skozi osebno pripoved v videu, z osebnimi predmeti, ki so jih prispevali sodelujoči, z objektivnimi zgodovinskimi dejstvi in kot označene točke na posebnem zemljevidu.
Pri projektu izstopata dva aspekta. Prvi je aspekt intimnega doživljanja. Opazovanje izbrane osebe in njene osebne zgodovine. V videu uporabimo preplet dveh lokacij – posebni prostor in prostor vsakdanje rutine (služba, dom itd.). Prisoten je voajerski užitek ob ogledovanju izpovedi drugega in hkratna morebitna identifikacija. Drugi aspekt je mesto. Pripovedi posameznikov nam omogočajo novo oz. drugačno branje prostorov v mestu. Razkrivajo se raznolike plasti pomenov, ki jih tvorijo prebivalci s svojim doživljanjem in spomini.
Spletna stran projekta: www.special-place.net

O Centralni postaji

Centralna postajaProjekt Centralne Postaje (CP) pod eno streho združuje več umetnostnih zvrsti, jih povezuje in bogati, hkrati pa predstavlja produkcijsko hišo, ki je namenjena zainteresiranim ustvarjalcem in obči javnosti. CP je sestavljena iz več modulov. Prva dva izmed njih sta INFO in MEDIA modula, ki se predstavljata kot aktivna izložba (obrnjena na ulico) in nudita javnosti informacije, napovedi in prenos dogodkov v živo (video projekcije na zaslonih). Sestavni del INFO in MEDIA modulov so tudi intervencije v javni prostor (projekcije na javne površine, laser tagging). TRANSMEDIA modul je sestavljen iz Eksperimentalnega Laboratorija (EKSP_LAB), ki kot produkcijsko okolje omogoča/spodbuja razvoj intermedijske produkcije domačih in tujih avtorjev - je odprt prostor za zamisli in realizacijo ustvarjalcev v tehnično dobro podprtem prostoru. EKSP_LAB je hibrid produkcije AV prenosov, prenosa/streama predavanj in okroglih miz (izobraževanje na daljavo, nova platforma).
Centralna postaja (CP) poleg podpiranja umetniških dogodkov želi vzpostaviti tudi produkcijsko enoto (odprt laboratorij za eksperimentalne vsebine, oblikovane v dialogu s fakultetami in drugimi institucijami), ki bo omogočala produkcijo različnih umetniških vsebin, zanimivih za občo javnost in partnerje. Z vzpostavitvijo aktivne mreže dejavnosti Centralna postaja v Mariboru ustvarja kriticno referenčno okolje.

www.centralnapostaja.si

O KOLEKTIVI

Za delo skupine KOLEKTIVA je značilno raziskovanje različnih aspektov komunikacije, medosebnih odnosov in vsakdanjega življenja. V svojih projektih združujejo zanimanje za intimne zgodbe posameznikov, kar je po eni strani blizu pripovedovanju zgodb ("storytelling"), po drugi strani pa se spogledujejo z voajerstvom. Kot skupina se odzivajo na "trenutne situacije", kar pomeni, da je v izhodišču njihovih projektov odziv na okolico, v kateri se znajdejo. Umetnice večkrat sodelujejo z različno publiko. Posameznike, mimoidoče ali določene interesne skupine povabijo k sodelovanju in jih vključijo v svoje projekte kot izvor ali enakovredne partnerje. Avtorice dojemajo ustvarjalni proces kot preplet domišljije, pogajanj, izmenjave in sodelovanja.

Vesna Bukovec, Lada Cerar in Metka Zupanič so v  desetih letih skupnega delovanja pripravile več samostojnih razstav in sodelovale na mnogih mednarodnih skupinskih razstavah v Atenah, Nottinghamu, Ljubljani, Celju, Mariboru, Zagrebu, Sarajevu, na Dunaju, v Gradcu, Berlinu, Varšavi, Rimu, Veroni in Benetkah. Z različnimi projekti v okviru platforme Special Place in the City (Posebni prostori v mestu) so se zapisale med sodobne umetnice, ki utirajo pot novim likovnim praksam in v svoje delo uvajajo postopke izmenjav in sodelovanja. Predvsem ta projekt, ki letos teče že osmo leto zapored, jim je omogočil preboj na mednarodno likovno sceno.
Vse tri umetnice delujejo tudi kot uspešne samostojne avtorice. V okviru Zavoda Kolektiva in v sodelovanju z ljubljansko galerijo Photon Metka Zupanič in Vesna Bukovec pripravljata projekcije in razstave sodobne mednarodne video umetnosti.

www.kolektiva.org

Produkcija: Centralna postaja, Zavod Kolektiva
Selektorka za Video modul Centralne postaje: Aleksandra Saška Gruden

Centralno postajo podpira Evropska prestolnica kulture Maribor 2012.

[Objavljeno: 11. 7. 2012]

 

 

 
Fokus

Ob nekem času,
na nekem mestu

(iz video arhiva
Postaja DIVA)

Noč kratkih filmov:
21. 12. 2017, ob 22.30

Slovenska kinoteka
Vstop prost!

Iskanje
Zgodilo se je

Meditacije
tajvanskega videa

1. 8. 2017
Projektna soba SCCA

Novosti v knjižnici SCCA

Strokovna literatura
o sodobni umetnosti

Fokus: kuratorske prakse, video in novi mediji

Sledite SCCA-Ljubljana
Facebook  Twitter  Vimeo  Wikipedia

 


Zavod SCCA-Ljubljana
, Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana,
Tel.: +386 (0)1 431 83 85, Fax: +386 (0)1 430 06 29 e-mail: info@scca-ljubljana.si