Hitre povezave
PROJEKTI
VIDEO/ARHIV
ŠOLA
SERVIS
   
/ domov / o nas / publikacije / knjižnica / DIVA / ENGLISH  

 

A) PROJEKTI
Brez žebljev in podstavkov
Studio 6
Razstave
Raziskave
Koprodukcije, partnerstva
in sodelovanja


B) VIDEO/ARHIV
Postaja DIVA
  Prakse arhiviranja
  Videodokument
  Videospotting
  Artservisova zbirka
  Internet Portfolio

C) ŠOLA
Svet umetnosti
Knjižnica

D) SERVIS
Artservis
ArtsLink
Evrokultura
Kulturna stična točka (CCP)
Stična točka ALF v Sloveniji

Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85
Fax: +386 (0)1 430 06 29
e-mail: info[at]scca-ljubljana.si

Vizitka

Okrožnica SCCA
dodaj e-naslov / Arhiv
SODELOVANJA:
GAMA, Gateway to Archives of Media Art
GAMA

(Gateway to Archives of
Media Art)
On-AiR
(platforma za mobilnost umetnikov)
VideoLectures.net
(baza videopredavanj)
ČLANSTVO:
Asociacija
(društvo NVO in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture)
CAE
(Culture Action Europe)
ALF
(Anna Lindh Foundation)
IKT
(International Association of Curators of Contemporary Art)
InSEEcp
(Informal SEE Network of Cultural Portals)
On-the-Move
(informacijska mreža za mobilnost v kulturi)
Kulturna četrt Tabor
(društvo organizacij ljubljanske soseske Tabor)

Postaja DIVA
Postaja DIVAArhiv kot orodje
Posvet o praksah arhiviranja in (upo)rabi
arhivskih avdio-vizualnih gradiv

Sreda, 22. 6. 2016, ob 19. uri
Projektna soba SCCA, Ljubljana

Sodelujejo: Nika Autor, Primož Novak, Borut Savski, Andrej Šprah
Moderira: Vesna Bukovec

Arhiv kot orodje

Povod za organiziranje posveta je načrtovana razširitev in nadgradnja spletnega arhiva Postaja DIVA. Postaja DIVA obsega fizični in spletni arhiv video in novomedijske umetnosti, ki ga SCCA-Ljubljana razvija od leta 2005 z namenom dostopnosti, raziskovanja, dokumentiranja, arhiviranja in predstavljanja video in novomedijske umetnosti v slovenskem in mednarodnem prostoru. Po desetih letih delovanja projekta je čas za analizo in premislek o uporabnosti in možnostih, ki jih spletna stran ponuja umetnikom, kuratorjem in kritikom, pa tudi širši javnosti.

V pogovoru z gosti, ki so tudi vključeni v Postajo DIVA (Nika Autor, Primož Novak, Borut Savski), želimo ugotoviti, kako v današnjem času raznolikih umetniških praks umetniki prepoznavajo vlogo in pomen strokovno urejenih digitalnih arhivov kot alternativo množičnim neselekcioniranim portalom za izmenjavo videoposnetkov (YouTube, Vimeo itd.).
Ali kot priložnost, ki poveže umetnike, urednike in spletno skupnost, ali kot dobrodošlo promocijo, ki naredi njihova dela bolj vidna in vpeta v lokalno in mednarodno mrežo galerij in festivalov. Ali oboje in še marsikaj.
Izvedeli bomo tudi, kako v svoji praksi uporabljajo arhive oz. arhiviranje in kako se to odraža na nivoju raziskovanja, ustvarjanja, dokumentiranja in predstavljanja umetniških projektov.

Teoretsko plat pomena raziskovanja, zbiranja, beleženja in hranjenja umetniških avdiovizualnih gradiv bo na primeru sorodnega filmskega področja predstavil teoretik Andrej Šprah, strokovni sodelavec Slovenske kinoteke in član kolektiva Obzorniška fronta.

Posvet pripravlja Vesna Bukovec, sodelavka Postaje DIVA, kuratorka video programov in umetnica, katere video dela so vključena v arhiv Postaja DIVA.

Posvet spremljajo video projekcije sodelujočih gostov:

  • Nika Autor in Obzorniška Fronta: Obzornik 62, 2015, 11' 37"
  • Nika Oblak in Primož Novak: videodokumentacija razstave v Kunsthalle Bratislava, 2015, 1'20" in Sisyphus Actions, pneumatic video installation, 2011, 3'
  • Borut Savski in Cirkulacija2: arhivska gradiva z dogodkov in dva primera metode recikliranja arhivov, kjer je vključeno tudi nekaj programerskega dela

UDELEŽENCI POSVETA

Borut Savski, uveljavljen novomedijski umetnik in programer (mdr. spletnega mesta Postaja DIVA). Samozaposlen v kulturi in opravlja samostojno specializiran poklic avtorja večpredstavnih (multimedijskih) programov in vsebin. Od leta 1984 je redni sodelavec Radia Študent (glasbene redakcije, redakcije za kulturo in humanistične vede, režiser oddaj, recenzent), organiziral in izvedel je vrsto projektov v domačem in mednarodnem prostoru ter sodeloval na številnih razstavah in festivalih. V 2007 je bil med soustanovitelji iniciative Cirkulacija 2 (društvo za interdisciplinarnost, samoprodukcijo in cirkulacijo sodobne umetnosti. Je tudi skrbnik in (so)razvijalec mnogih multimedijskih spletnih portalov s področja neodvisne kulture in civilne družbe.
VEČ: www.3via.org/html.php?htm=borut

Nika Autor deluje na področju sodobnih praks umetnosti. Je del kolektiva Obzorniške Fronte.
VEČ: www.autor.si

Andrej Šprah, filmski teoretik, kritik in publicist, član Obzorniške fronte. V svojih prispevkih se osredotoča predvsem na sodobni slovenski film, filme "tretjega sveta" in neigrano filmsko produkcijo. Zaposlen je v raziskovalno-založniškem oddelku javnega zavoda Slovenska kinoteka.

Primož Novak, novomedijski umetnik; skupaj z Niko Oblak od leta 2003 deluje v umetniškem tandemu. V svoji umetniški praksi raziskujeta sodobno družbo pod vplivom medijev in kapitala, ter podrobno predstavljata njeno vizualno in lingvistično strukturo. Njuna dela s pridihom humorja ustvarjajo vzporednice med potrošniškim in svetom umetnosti. Pogosto operirata v mejnem področju med realnostjo in fikcijo, ter v delih nastopata kot protagonista in odigrata različne vloge. Glede na koncept uporabljata različne medije, od videa, fotografije, novih medijev do instalacij.
VEČ: www.oblak-novak.org

MODERATORKA

Vesna Bukovec je diplomirala in magistrirala iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Predstavila se je na vrsti samostojnih in skupinskih razstav, je tudi članica umetniške skupine KOLEKTIVA (skupaj z Metko Zupanič in Lado Cerar). V sodelovanju z Metko Zupanič kurira program Video in Progress (od 2008) in serijo Video večerov v Galeriji Photon (od 2010). Od leta 2015 je sodelavka Postaje DIVA na SCCA-Ljubljana. Je samozaposlena v kulturi in deluje tudi na področju spletnega in grafičnega oblikovanja za nevladne organizacije na področju kulture.
VEČ: www.vesna-bukovec.net

Postaja DIVA: www.e-arhiv.org/diva

Posvet podpira: Mestna občina Ljubljana
Zahvala: Tomaž Kučer (MG+MSUM)

MOL

[Objavljeno: 16. 7. 2016]

 

 

 
Fokus

Ob nekem času,
na nekem mestu

(iz video arhiva
Postaja DIVA)

Noč kratkih filmov:
21. 12. 2017, ob 22.30

Slovenska kinoteka
Vstop prost!

Iskanje
Zgodilo se je

Meditacije
tajvanskega videa

1. 8. 2017
Projektna soba SCCA

Novosti v knjižnici SCCA

Strokovna literatura
o sodobni umetnosti

Fokus: kuratorske prakse, video in novi mediji

Sledite SCCA-Ljubljana
Facebook  Twitter  Vimeo  Wikipedia

 


Zavod SCCA-Ljubljana
, Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana,
Tel.: +386 (0)1 431 83 85, Fax: +386 (0)1 430 06 29 e-mail: info@scca-ljubljana.si