Hitre povezave
PROJEKTI
VIDEO/ARHIV
ŠOLA
SERVIS
   
/ domov / o nas / publikacije / knjižnica / DIVA / ENGLISH  

 

A) PROJEKTI
Brez žebljev in podstavkov
Studio 6
Razstave
Raziskave
Koprodukcije, partnerstva
in sodelovanja


B) VIDEO/ARHIV
Postaja DIVA
  Prakse arhiviranja
  Videodokument
  Videospotting
  Artservisova zbirka
  Internet Portfolio

C) ŠOLA
Svet umetnosti
Knjižnica

D) SERVIS
Artservis
ArtsLink
Evrokultura
Kulturna stična točka (CCP)
Stična točka ALF v Sloveniji

Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85
Fax: +386 (0)1 430 06 29
e-mail: info[at]scca-ljubljana.si

Vizitka

Okrožnica SCCA
dodaj e-naslov / Arhiv
SODELOVANJA:
GAMA, Gateway to Archives of Media Art
GAMA

(Gateway to Archives of
Media Art)
On-AiR
(platforma za mobilnost umetnikov)
VideoLectures.net
(baza videopredavanj)
ČLANSTVO:
Asociacija
(društvo NVO in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture)
CAE
(Culture Action Europe)
ALF
(Anna Lindh Foundation)
IKT
(International Association of Curators of Contemporary Art)
InSEEcp
(Informal SEE Network of Cultural Portals)
On-the-Move
(informacijska mreža za mobilnost v kulturi)
Kulturna četrt Tabor
(društvo organizacij ljubljanske soseske Tabor)

Mednarodno kulturno sodelovanje s tretjimi državami

10. marec 2009, MMC Kibla, Maribor
12. marec 2009, Center Evropa, Ljubljana

Zavod SCCA-Ljubljana je prvič javno predstavil svojo novo informacijsko-servisno dejavnost, Stično točko ALF. Predstavitev je potekala v okviru seminarja, ki ga je pripravila Kulturna stična točka v Sloveniji. Seminar je bil namenjen kulturnim organizacijam, ki so zainteresirane za mednarodno sodelovanje v širšem evro-mediteranskem prostoru.

Na seminarju sta obe stični točki "združili moči" in potencialnim prijaviteljem predstavili dva programa, ki podpirata mednarodno kulturno sodelovanje. Mateja Lazar, vodja Kulturne stična točke v Sloveniji, je predstavila aktualen razpis v okviru programa EU Kultura. Razpis spodbuja sodelovanje evropskih držav s t. i. tretjimi državami: Armenija, Belorusija, Egipt, Gruzija, Jordanija, Moldavija, okupirana palestinska ozemlja in Tunizija. Na predstavitvi smo se najprej seznanili z zelo uspešno udeležbo slovenskih prijaviteljev v okviru Programa Kultura. Slovenija je bila zlasti uspešna leta 2008, saj je bilo podprtih kar 19 prijav, med njimi tudi prvi večletni projekt. Peter Tomaž Dobrila in Maja Vuksanović iz mariborske Kible, najuspešnejše slovenske organizacije na razpisih Programa Kultura, sta predstavila projekt Hallerstein, ki je prejel sredstva za kulturno sodelovanje s Kitajsko. V projektu, ki ga vodi Kibla, sodelujejo še organizacije iz Kitajske (Beijing Language and Culture University), Češke (Ciant), Avstrije (Korotan) in Portugalske (Confucius Institute Minho in Instituto Politécnico de Tomar). Projekt je posvečen znanstveniku, astronomu in jezuitu, baronu Ferdinandu Augustinu von Hallersteinu (Ljubljana 1703-Peking 1774). Hallerstein, s kitajskim imenom Liu Songling, je bival v Pekingu v obdobju 1739-1774, ko je pustil močan pečat na razvoj kitajske in svetovne astronomije in znanosti. Intermedijski projekt med drugim obsega umetniške delavnice in simpozije, predstavitve, performanse in izid zbornika teoretskih tekstov. Zaključil se bo oktobra letos.

Sledila je predstavitev Fundacije ALF. Njeno delovanje in slovensko mrežo ALF je predstavil Igor Brlek, nacionalni koordinator, razpis za programsko obdobje 2009-2011 pa Dušan Dovč, vodja Stične točke ALF. Fundacija ALF podpira razvoj in sodelovanje med 43 evropskimi in sredozemskimi državami. V obdobju 2009-2011 ima na razpolago proračun v višini 14 milijonov evrov, od tega je za razpise in delovanje nacionalnih mrež namenjenih 4,25 milijona evrov ali 30,35 odstotka. Trenutno je odprt razpis za enoletne projekte in triletne programe.

V Ljubljani je na seminarju sodelovala tudi Helena Drnovšek Zorko, vodja sektorja za mednarodne odnose v kulturi, ki je predstavila dejavnosti Ministrstva za zunanje zadeve s področja mednarodnega kulturnega sodelovanja. Za podporo projektov ima sektor na voljo okvirno 200.000 EUR, prioriteta pa so države Zahodnega Balkana in vzhodne soseščine EU. Redno podpirajo galerijo oz. platformo LJU Cosinus X v Bruslju, Bienale mladih, posebej pa je ga. Drnovšek izpostavila uspešen, t. i. grass-root razvojni projekt Sarajevski zvezki. Kultura je pomemben dejavnik gospodarskega in trajnostnega razvoja v družbi, zato je zanjo treba črpati sredstva iz različnih programov EU, ki se izvajajo v okviru generalnih direktoratov Evropske komisije: za izobraževanje in kulturo (DG Education and Culture), širitev (DG Enlargement), zunanje odnose (DG Relex), raziskave (DG Research).
Ga. Drnovšek je spregovorila tudi o Evropski strategiji za kulturo v globaliziranem svetu, ki predstavlja prvi strateški dokument EU za kulturo, ki ga je oblikovala Evropska komisija, resolucijo o tem dokumentu pa je Svet EU sprejel 16. novembra 2007.
Strategija opozarja na vlogo kulture v civilni družbi in na sodelovanje kulture v političnih procesih; na kulturne ekonomije, saj sta proračunski prispevek in motivacija kulturnikov v EU visoka; kultura pa ima tudi tvorno vlogo v zunanjih odnosih, zlasti z vidika varnostne in vizne politike, svobode izražanja in korekcije družbenih procesov.

Seminarjev v Ljubljani in Mariboru se je udeležilo 60 potencialnih prijaviteljev na razpise programa Evropske unije Kultura in Fundacije Anna Lindh. Želimo jim dobre ideje in veliko uspeha na razpisih!

 

Mednarodno kulturno sodelovanje s tretjimi državami Mednarodno kulturno sodelovanje s tretjimi državami

Mednarodno kulturno sodelovanje s tretjimi državami Mednarodno kulturno sodelovanje s tretjimi državami

 

 

 
Fokus

Ob nekem času,
na nekem mestu

(iz video arhiva
Postaja DIVA)

Noč kratkih filmov:
21. 12. 2017, ob 22.30

Slovenska kinoteka
Vstop prost!

Iskanje
Zgodilo se je

Meditacije
tajvanskega videa

1. 8. 2017
Projektna soba SCCA

Novosti v knjižnici SCCA

Strokovna literatura
o sodobni umetnosti

Fokus: kuratorske prakse, video in novi mediji

Sledite SCCA-Ljubljana
Facebook  Twitter  Vimeo  Wikipedia

 


Zavod SCCA-Ljubljana
, Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana,
Tel.: +386 (0)1 431 83 85, Fax: +386 (0)1 430 06 29 e-mail: info@scca-ljubljana.si