Hitre povezave
PROJEKTI
VIDEO/ARHIV
ŠOLA
SERVIS
   
/ domov / o nas / publikacije / knjižnica / DIVA / ENGLISH  

 

A) PROJEKTI
Brez žebljev in podstavkov
Studio 6
Razstave
Raziskave
Koprodukcije, partnerstva
in sodelovanja


B) VIDEO/ARHIV
Postaja DIVA
  Prakse arhiviranja
  Videodokument
  Videospotting
  Artservisova zbirka
  Internet Portfolio

C) ŠOLA
Svet umetnosti
Knjižnica

D) SERVIS
Artservis
ArtsLink
Evrokultura
Kulturna stična točka (CCP)
Stična točka ALF v Sloveniji

Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85
Fax: +386 (0)1 430 06 29
e-mail: info[at]scca-ljubljana.si

Vizitka

Okrožnica SCCA
dodaj e-naslov / Arhiv
SODELOVANJA:
GAMA, Gateway to Archives of Media Art
GAMA

(Gateway to Archives of
Media Art)
On-AiR
(platforma za mobilnost umetnikov)
VideoLectures.net
(baza videopredavanj)
ČLANSTVO:
Asociacija
(društvo NVO in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture)
CAE
(Culture Action Europe)
ALF
(Anna Lindh Foundation)
IKT
(International Association of Curators of Contemporary Art)
InSEEcp
(Informal SEE Network of Cultural Portals)
On-the-Move
(informacijska mreža za mobilnost v kulturi)
Kulturna četrt Tabor
(društvo organizacij ljubljanske soseske Tabor)

Tudi novomedijska umetnost del kulturne dediščine

17. marec 2012
UNESCO-v forum v Sofiji, Bolgarija

UNESCO-v forum v Sofiji UNESCO-v forum v Sofiji

UNESCO-v forum v Sofiji UNESCO-v forum v Sofiji

Spletni in fizični video arhiv Postaja DIVA (SCCA-Ljubljana, Barbara Borčić) in video No More Heroes Any More (Marko Kovačić) sodelovala v programu o perspektivah novomedijske umetnosti:

  • Forum Vizije Balkana: kreativnost za prihodnost JV Evrope
    UNESCO je v okviru svoje nove iniciative Kultura: most k razvoju k sodelovanju povabil številne umetnike, strokovnjake in organizacije iz regije JV Evrope, da bi spregovorili o pomembni vlogi, ki jo ima kultura pri trajnostnem razvoju, družbeni kohezivnosti in socialni vključenosti. V letošnjem letu načrtujejo več srečanj in akcij. Med prvimi je bil pravkar končani regionalni forum Vizije Balkana: kreativnost za prihodnost JV Evrope (Balkan visions: Creativity for the future in South-East Europe), ki je 17. marca 2012 potekal v okviru Mednarodnega filmskega festivala v Sofiji in s podporo bolgarskega ministrstva za kulturo. Forum je obsegal tri okrogle mize na temo novomedijska umetnost, mesta kreativnosti in kino.

  • Novomedijska umetnost kot kulturna dediščina
    Na okrogli mizi o položaju in perspektivah novih medijev z naslovom Umetnost in inovativnost: razvoj novomedijske umetnosti v JV Evropi (Art and innovation: developing new media arts in South-East Europe) so sodelovali Margarita Dorovska, kuratorica in sodelavka InterSpace (Sofija), Barbara Borčić, direktorica SCCA-Ljubljana in vodja Postaje DIVA (Ljubljana), Zoran Pantelić, direktor novomedijskega centra kuda.org (Novi Sad), in Maria Chatzichristodoulou, predavateljica na Akademiji za umetnost in nove medije na Univerzi Hull in aktivna v Grčiji. Pogovor se je sukal okoli vprašanja, kakšno je razmerje med novomedijsko umetnostjo in umetnostno zgodovino, med muzejsko prakso in umetnostnimi centri. Pogovor se je osredotočil zlasti na vprašanje prihodnjih obetov in odnosa državnih institucij do tega segmenta kulturne dediščine, skrbi zanj s strani osveščenih organizacij, ki razumejo, da je vzpostavitev fizičnih in virtualnih, analognih in digitalnih arhivov nujna za refleksijo sodobne umetniške produkcije. Ozaveščene organizacije se zavedajo, da specifike samega zapisa in nosilcev t.i. nestabilnih medijev zahtevajo sprotno raziskovanje in shranjevanje, hkrati pa je treba spodbujati njihovo uporabo in razširiti tudi možnosti za njihovo svobodno razpečevanje.

  • Podporni primer iz prakse: Postaja DIVA
    Vsak od razpravljavcev je predstavil svojo angažiranost v okviru novih medijev, Barbara Borčić zlasti programe dokumentiranja, raziskovanja, predstavljanja in arhiviranja video in novomedijske umetnosti, ki jih SCCA-Ljubljana združuje pod imenom Postaja DIVA, s poudarkom na uporabi in dostopnosti »živega arhiva« na primeru razstave v Galeriji Škuc, mednarodnega projekta Video Turn in sodelovanja pri evropski arhivski platformi GAMA.

  • Umetniški primer: No More Heros Any More
    Forum sta spremljala dva video programa Past Entangled Tense in Citiscapes, ki ju je pripravila Margarita Durovska. Programa vključujeta dela iz arhiva Transitland. Izbrana video dela so ustvarili umetniki iz JV Evrope, med avtorji programa Past Entangled Tense pa je bil tudi Marko Kovačič z videom No More Heroes Anymore iz leta 1992. Videogroteska z vizualno estetiko, mizansceno, prvinami performansa in rabo dokumentarnih posnetkov angažirano ilustrira in komentira vojno v Bosni.

  • Kreativne industrije in mesta
    Na okrogli mizi Novi urbani prostori in kreativnost: spodbuda za kreativna mesta in razvoj JV Evrope (New urban spaces and creativity: fostering creative cities for development in South-East Europe), ki jo je moderiral Davor Buinjac iz Mestne občine Ljubljana, pa so razpravljavci predstavili nekatere primere dobre prakse, denimo zagrebške Platforme 9,81, hkrati pa izpostavili zlasti previdnost pri razumevanju kreativnih industrij, ki jih ne gre preveč povezovati z umetniško prakso.

  • Svetovni dan avdiovizualne dediščine
    UNESCO, mednarodna organizacija, ki jo prepoznavamo zlasti po skrbi za kulturno dediščino, je s tokratnim forumom poskušala seči tako na področje novomedijskih umetnosti kot avdiovizualne dediščine, kakor tudi naprej k perspektivam in priporočilom, kako to dediščino in živo umetniško prakso enakovredno vključiti v svoje programe in strateške dokumente. Tudi v luči razglasitve letošnje mednarodne konference o kulturni dediščini v JV Evropi pod pokroviteljstvom UNESCA v Sofiji, ki se je bodo udeležili ministri za kulturo iz te regije. Ne gre pozabiti, da je že pred sedmimi leti UNESCO razglasil 27. oktober za Svetovni dan avdiovizualne dediščine, da bi poudaril pomen AV gradiva in njegovih nosilcev (filmi, video in zvočni posnetki, radio in televizija) ter spodbudil zaščito in hranjenje teh dokumentov, ki so ključni del kulturne dediščine. Namen zadnjega dneva AV dediščine je bil namreč tudi kulturnopolitično ozaveščanje in spodbujanje sistemskih sprememb na področju varovanja tega krhkega dela kulturne dediščine, ki je podvržen hitremu kemičnemu propadanju in tehnološki zastarelosti.

Barbara Borčić

 

Dom kulture, Sofia Pogled na zasnežene gore - končno pogorje Balkan!
Dom kulture Pogled na zasnežene gore - končno pogorje Balkan!
   
Stolpič za urejanje prometne signalizacije/semaforja Muzej v smislu 'What is to be done with monumental propaganda?'
Stolpič za urejanje prometne signalizacije/semaforja Muzej v smislu "What is to be done with monumental propaganda?"

 

POVEZAVE

[Objavljeno: 23. 3. 2012]

 

 

 
Fokus

Ob nekem času,
na nekem mestu

(iz video arhiva
Postaja DIVA)

Noč kratkih filmov:
21. 12. 2017, ob 22.30

Slovenska kinoteka
Vstop prost!

Iskanje
Zgodilo se je

Meditacije
tajvanskega videa

1. 8. 2017
Projektna soba SCCA

Novosti v knjižnici SCCA

Strokovna literatura
o sodobni umetnosti

Fokus: kuratorske prakse, video in novi mediji

Sledite SCCA-Ljubljana
Facebook  Twitter  Vimeo  Wikipedia

 


Zavod SCCA-Ljubljana
, Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana,
Tel.: +386 (0)1 431 83 85, Fax: +386 (0)1 430 06 29 e-mail: info@scca-ljubljana.si